cukorbetegség, latinul diabetes mellitus, magyarosan diabétesz, a glükóz /szénhidrát feldolgozási zavara, aminek oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége ( inzulinrezisztencia), esetleg mindkettő. A szükséges mennyiségű inzulin hiányában a sejtek nem képesek a vérből a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik. Ezek együttesen okozzák a betegség fő tüneteit.

A cukorbetegségnek több típusa létezik.

Előfordulási gyakoriság szempontjából a két legfontosabb az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség.

Felnőttkorban leginkább az utóbbi megjelenése jellemző.

A 2-es típusú cukorbetegség egy lassúbb lefolyású betegség, jellemzője az inzulinrezisztencia, mely kombinálódhat a viszonylagosan csökkent inzulin-elválasztással.

A 2-es típus elsődleges okai a genetika és az életmód. Több tényező is ismert, ami hozzájárul kialakulásához: elhízás, mozgáshiány, táplálkozási hiányosságok, stressz, urbanizáció.

A cukorbetegség előjelei, jelei korai felismerésével lehetőség nyílik időben adekvát kezelés indítására, melynek alap pillére a nem gyógyszeres kezelés, az életmód váltás- diéta, testsúly kontroll és rendszeres fizikai aktivitás.

A korai „kezelés” kezdéssel a cukorbetegség megjelenése ill a szövődmények kialakulása késleltethetők.

a vércukor értékei a diabétesz különböző stádiumaiban:

StádiumÉhgyomri vércukorszintNem-éhgyomri vércukorszintCukorterheléses vizsgálat (OGTT)
Diabétesz≥ 7,0 mmol/l≥ 11,1 mmol/l≥ 11,1 mmol/l
Prediabétesz (károsodott glukoreguláció)≥ 6,1 < 7,0 mmol/l≥ 7,8 < 11,1 mmol/l
Normális< 6,1 mmol/l)< 7,8 mmol/l

Az éhgyomri vércukorteszt elvégzése 40 év felett három évenként indokolt, a 2-es típusú cukorbetegség szűrése céljából. Elhízott, magas vérnyomással rendelkező vagy hipertrigliceridémiás egyéneknél, illetve azoknál, akiknek családjában előfordult már diabétesz, korábban.

Ha vércukorszintjét a lehető legközelebb tartja a normálishoz, számos szövődmény kialakulását megakadályozhat, ezen kívül a megfelelő kontroll segít Önnek abban is, hogy életminősége jobb legyen. A normális vércukorszint általában 4-6 mmol/l között van étkezés előtt. Mivel a vércukorszint étkezések után megemelkedik, az étkezések előtti és étkezések utáni vércukorértékek különbözőek. Vércukorszintjét az alábbi értékeken kellene tartania*:

Éhomi vércukorérték (mmol/l) : Laboratóriumban mérve ≤ 6,0 , Önkontrollosan mérve ≤ 5,5

Étkezés után 1,5-2 órával mérve (mmol/l) Laboratóriumban mérve <7,5, Önkontrollosan mérve <7,5

Ezeket a javasolt vércukorszint-tartományokat „célértékeknek” nevezik. Az Ön személyes célértéke ennél magasabb vagy alacsonyabb is lehet. A gondozó egészségügyi személyzet segít megállapítani azt a vércukor-célértéket, amely megfelelő Önnek.

  • Cukorterheléses vizsgálat (orális glükóz-tolerancia teszt, OGTT): 10 órás koplalás és az éhgyomri vércukorszint meghatározása után 75 gramm glükózt tartalmazó folyadékot iszik a beteg. A vércukorszint újbóli meghatározása a cukorterhelés után két órával történik. Normális esetben a vércukorszint nem marad emelkedett, hiszen az inzulin eltünteti a vérből a felvett cukrot, cukorbetegség esetén azonban a vércukorszint emelkedett marad
  • HbA1c:  egy hosszútávú-vércukorszint jelző paraméter. Segítségével megítélhető az eltelt 6–10 hét átlagos vércukorszint értéke. A HbA1c a vörösvértesteket pirosra festő hemoglobin egy alegysége, amely a glükózt kötni képes. A HbA1c-értéket százalékban szokás megadni. Minél magasabb a vércukorszint, annál több hemoglobin alegység köt cukrot. A kötés egy darabig instabil, de pár óra múlva stabilizálódik és vissza nem fordítható lesz: a cukor nem tud többé leválni a hemoglobinról. Átmeneti magas vércukorértékek ezáltal a HbA1c-értékkel alig mutathatók ki, ellenben a múltbeli átlagos érték jól látszik.
    • Egészségeseknél az érték 4–6%.
    • Cukorbetegek célértéke 6,5 – 7%
  • A vizsgálatot orvosa írja elő, és a mérés laboratóriumban történik.
  • Kezelésétől és cukorbetegsége kontrollálásának szintjétől függően háromhavonta – hathavonta javasolt HbA1c-vizsgálatot végeztetni.

A cukorbetegek gondozása során időszakosan, kötelezően elvégzendő vizsgálatok a szövödmények korai felismerése céljából:

  • laboratorium
  • szemfenék
  • nyaki ér és hasi ultrahang
  • hangvilla